Lepsze zdrowie dla każdego: Jak żyć w dobrym stanie (Ewa Foley)

6. POZWÓL BY ZIEMIA I PRZYRODA CIĘ UZDRAWIAŁY I UCZYŁY.

To nie natura ma się dostosować do człowieka, to człowiek powinien postępować zgodnie z jej nakazami.
Dzisiaj zwrócę więcej uwagi na prawa natury.

PodrozezEwaFoley

Podejmij świadomą pracę z żywiołami – z ogniem, wodą, powietrzem i ziemią. Im bardziej osiągamy równowagę z otaczającymi nas żywiołami – tym łatwiej jest nam słuchać siebie i zaufać sobie, a poprzez to uzdrowić siebie. Ogień wspaniale oczyszcza. Podaruj sobie noc przesiedzianą przy ognisku w milczeniu.
Zacznij bardziej świadomie odczuwać swój związek z roślinami, drzewami i zwierzętami. W tradycji szamańskiej każdy z nas ma swojego opiekuna w świecie zwierząt – swoje zwierzę mocy. Zapisz się na warsztat szamański by odkryć tradycje i mądrość rdzennych kultur związanych z Ziemią. Zacznij chodzić na bosaka po lesie, pływać nago w jeziorze, wpatrywać się w falujące morze, tańczyć lub medytować przy ogniu, słuchać muzyki etnicznej, grać na bębnie… Odkryj rytuały i ceremonie. Powróć do korzeni.

Cechą wspólną wszystkich ludów pierwotnych jest uwielbienie i szacunek dla dającej życie ziemi. Przekonanie takie było zawsze częścią elementarnej etyki Indian amerykańskich: ziemia to istota żywa, którą kochają, a oni sami, jej dzieci, są braćmi całego stworzenia. Stewart Lee Udall

Niemiecki przyrodnik Manfred Himmel od 20 lat zajmuje się „drzewoterapią”. Jego zdaniem każdy człowiek może poprzez dotyk (gołymi dłońmi) połączyć się z uzdrawiającym promieniowaniem drzewa, w ten sposób znajdując ukojenie swoich bólów i dolegliwości zarówno fizycznych jak i psychicznych. Drzewo można objąć rękoma stoją c twarzą do niego i dotknąć czołem, można oprzeć się o nie placami i tyłem głowy, można też położyć się przed drzewem na plecach i bosymi topami weprzeć o jego pień. Buk oferuje nam prawdziwą kąpiel w czystej energii, brzoza redukuje ból i stany depresyjne, dąb dodaje ił, jarzębina wzmacnia naszą wolę i pomaga w pozbywaniu się nałogów, energia kasztana oddala wewnętrzne niepokoje i leczy rany naszej duszy, spotkanie z lipą to kontakt z czystą miłością – łagodzi zatwardziałe serca i rozwiązuje węzły uczuciowe, równoważy i wzmacnia, czereśnia wyzwala i zwiększa erotyczną aktywność, czarny bez nastraja na pogodnie i wesoło, w polu promieniowania sosny można znaleźć wewnętrzną równowagę i odzyskać pokój, kiedy regularnie obejmujemy jodłę całe nasz życie może się obrócić ku lepszemu, wierzba stymuluje dążenie do szczęścia i psychiczny rozwój dziecka.

Dzisiaj:

Wybierz obie jedno drzewo w swojej okolicy i regularnie je odwiedzaj na 20-30 minut, zwłaszcza w okresie od kwietnia do października – poprawi to twoje zdrowie psychiczne i fizyczne.

Posted in Eseje Ewy Foley.